Joomla 3.5 Templates by FatCow Complaints

  

“Uczeń naszej szkoły to osoba o określonym imieniu i nazwisku, o niepowtarzalnej historii i drodze życiowej,

ale równocześnie jednostka tworząca życie społeczne szkoły.”

KLIKNIJ

 

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

29 września

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA

Dnia 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Pomysł powstał w 2001 roku z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Akcja ma na celu promowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie kompetencji społecznych i emocjonalnych oraz zachęcanie dorosłych do wspólnego spędzania czasu przy lekturze wraz z najmłodszym pokoleniem.

Akcję od początku koordynuje Fundacja ABCXXI „Cała Polska Czyta Dzieciom” - na stronie fundacji można znaleźć bazę książek dla dzieci i młodzieży w różnym wieku oraz wartościowe materiały dotyczące m.in. zalet wspólnego czytania czy sposobu doboru lektur.

Wystarczy poświęcić 20 minut dziennie, CODZIENNIE - od lat powtarzają pomysłodawcy akcji „Cała Polska czyta dzieciom” – ten krótki czas będzie jedną z najlepszych inwestycji, jakie może rodzic zapewnić swojemu dziecku. Głośne czytanie jest jednym z najważniejszych czynników sprawiających, że mózg dziecka rozwija się sprawniej, dzięki czemu łatwiej mu nabywać różne kompetencje przydatne w codziennym życiu. Czytanie to też forma zdobywania wiedzy o otaczającym świecie, a bez dobrze opanowanej umiejętności czytania dziecko gorzej radzi sobie z nauką w szkole.

Poniżej fragment listu Pani Ireny Koźmińskiej – Prezes fundacji „Cała Polska Czyta Dzieciom” o zaletach czytania dzieciom:

Można wiele zrobić, codziennie czytając dziecku. Od urodzenia, gdyż zanim zacznie ono mówić i czytać, powinno się dobrze osłuchać z językiem i zbudować jak największy zasób słów, które rozumie. Ważne jest czytanie chłopcom, gdyż ich umiejętności językowe rozwijają się wolniej. Czytanie dziecku rozbudza jego wyobraźnię, dostarcza mu emocji i radości, poszerza wiedzę o świecie, przynosi dobre wzorce zachowań.

Dzięki głośnemu czytaniu nauka w szkole będzie dla niego łatwiejsza i przyjemniejsza.

Codzienne czytanie to wspólnie spędzony czas, stałe wzmacnianie więzi i wzajemnego zaufania, a także doskonalenie najważniej­szej społecznej kompetencji - sprawnego posługiwania się językiem. Język to klucz do dobrej komunikacji z ludźmi i do samodzielnego zdobywania wiedzy.

Czytanie jest jak witamina i szczepionkaDzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu.”

Odsłony: 1038